SADE YAĞ ÜRETİM AŞAMASI

En anlaşılır tanımı ile söylenecek olursa sade yağ tereyağının özüdür. Tereyağının üretim aşaması kabaca şöyledir:

  • Süt mayalanarak yoğurt elde edilir.
  • Yoğurda su eklenir ve ayran yapılır.
  • Ayran ise tahtadan yapılan ve hayvan derisi ile kaplanan adına da yayık denen aletle uzun süre çalkanır ve sonunda tereyağı elde edilir.
  • Elde edilen tereyağı kısık ateşte içindeki süt ve su unsurlarından arındırıldığında geriye sadece %99 oranında yağ içeriği kalmış olur. Sade yağın kalan %1’lik kısmını ise tuz oluşturur.

Görüldüğü gibi sade yağ elde edebilmek için sütle yapılabilecek tüm ürünleri yapmak gerekir. Bu da oldukça sabır isteyen bir süreçtir.

Cam kavanoz içerisinde buzdolabında bir yıl gibi uzun bir süre saklanabilir, tamamen doğal ve katkısız olmasından dolayı hem çok sağlıklıdır hem de çok lezzetlidir. Yemekler için bir – iki tatlı kaşığı dahi yeterli gelir. Oda sıcaklığında katılaşır; ancak vücut sıcaklığında erimeye başlar. Bu da onun vücut tarafından emiliminin ne kadar kolay olduğunu gösterir.

Sade Yağ ile Tereyağı Arasındaki Fark

Gerçek yağ oranı ne kadar yüksekse yağın yemeklere kattığı lezzet de o derece artar.

Bu nedenle margarine göre tereyağı ile yapılan yemekler çok daha lezzetlidir. Çünkü margarinlerdeki yağ oranı %60’tır. Tereyağındaki yağ oranı ise yüzde 80’in üzerindedir.

Yani sade yağ ile tereyağı arasındaki fark yağ oranından kaynaklanır. Bu nedenle tereyağı ile yapılan yemeklere göre de sade yağ ile yapılan yemekler çok daha lezzetli olur.

Çünkü sade yağdaki yağ oranı %99’dur.

Evet, ismiyle müsemma sade yani saf yağ. Bu yüzden de onun için en lezzetli yemeklerin şahı denilebilir.